Addisonova choroba

Addisonova choroba

Addisonova choroba je nemoc nadledvin a kůry nadledvin.

Addisonova choroba je choroba kůry nadledvin a zároveň nadledvin samotných. Nadledviny jsou uloženy těsně nad oběma ledvinami a jsou složeny z kůry a dřeně. V nadledvinách se pro tělo vytváří velké množství nejrůznějších hormonů. Addisonova choroba je příčinou toho, že nadledviny přestanou produkovat jejich potřebné množství.

Rizikové faktory mohou být dané geneticky, ale i vlivem onemocnění, jako je zánět hypofýzy nebo již prodělaný zánět nadledvin.

Příznaky se projevují nedostatkem produkce hormonů produkovaných kůrou nadledvin, projevy jsou zřetelnější, je-li nadledvinová kůra nefunkční z větší části. Chronický průběh choroby se projevuje tzv. záchvaty Addisonových krizí. Lékařský zásah musí v tom případě proběhnout rychle a bez odkladu, jinak může jít o život ohrožující stav.

Tato nemoc není příliš častým jevem, může však propuknout kdykoliv, a to nejčastěji ve středním věku, mezi 30. – 50. rokem života.

Addisonova choroba - příznaky

chronická slabost, ochablost svalů, nechutenství, průjem, nízký krevní tlak, tmavnutí pokožky, podrážděnostČlánky na téma Addisonova choroba


Adresář

Addisonova choroba ptejte se v poradně

Diskutujte na téma Addisonova choroba

Píšeme jinde
  • Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

    Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

    Živáňská pečeně je pokrm slovenské kuchyně, který má spoustu variant. Klasická příprava spočívá v kombinaci vepřového, jehněčího a hovězího masa, které se napíchá na jehlu a pomalu rožní. Ne každý si může tuto přípravu dovolit, proto si dnes připravíme levnější živáňskou pečeni v troubě.

  • Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

    Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

    Vyzkoušejte tip na rychlý oběd či večeři. Špagetový koláč s balkánským sýrem, špenátovými lístky a čerstvými bylinkami dobře chutná, zasytí a není náročný na suroviny.Zdravě.cz na Facebooku